Aktualności

Diagności laboratoryjni sprzeciwiają się zdalnej autoryzacji wyników badań krwi

Zdalną autoryzację wyników badań, zgodnie z wymaganiami określonymi w dobrych praktykach, dopuszcza projekt rozporządzenia w sprawie leczenia krwią i jej składnikami w podmiotach leczniczych wykonujących działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne, które trafiło do konsultacji publicznych.

Więcej…

Podwyżki dopiero w przyszłej kadencji parlamentu?

Prezydent złożył podpis pod rządową ustawą o płacach minimalnych.

- Podwyżki dla lekarzy rezydentów i stażystów przewidziane na przyszłą kadencję - pisze Damian Patecki, wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. Jego zdaniem regulacje celowo są tak skomplikowane, by były trudne do zrozumienia. -  Prawda jest taka, że prawie 80% wzrostu wynagrodzeń przewidzianego tą ustawą będzie miało miejsce w przyszłej kadencji parlamentarnej - zaznacza Patecki.

Więcej…

Ministerstwo Zdrowia o szpitalach poza siecią

Resort zdrowia w komunikacie przypomina, że sieć szpitali ma stanowić dominującą formę zapewnienia dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej wykonywanych w szpitalach w trybie ostrym. Nie oznacza to jednak całkowitego zastąpienia przez ten system obecnego modelu kontraktowania świadczeń opieki zdrowotnej – na zasadzie konkursów ofert lub rokowań.

Więcej…

Pacjenci zamiast nocnej opieki wolą SOR

Ponad połowa pacjentów Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych nie powinna tam trafić. Czy przeniesienie oddziałów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej do szpitala uzdrowi sytuację, czy może przeniesie punkt zapalny z SOR na NiŚOZ?

Więcej…

NIK wziął pod lupę pakiet onkologiczny. Mamy wyniki kontroli

Zmiany wprowadzone w 2015 roku przez pakiet onkologiczny skróciły czas oczekiwania na badania dla pacjentów z wystawioną kartą diagnostyki i leczenia onkologicznego - ocenia NIK, ale wskazuje jednak, że pakiet onkologiczny w znaczący sposób nie poprawił sytuacji pacjentów z podejrzeniem lub rozpoznaniem nowotworu, bowiem kartę DiLO uzyskała tylko część pacjentów, którzy ze względu na rozpoznanie kwalifikowali się do jej otrzymania.

Więcej…