Czy MZ zapłaci ratownikom za nabycie dodatkowych umiejętności?

Myślę, że większość ratowników medycznych nie zgodzi się na wykonywanie 70 proc. pracy lekarzy za jedną trzecią ich pensji - powiedział w rozmowie z Medexpressem ratownik medyczny Adam Piechnik.

Projekt tzw. małej nowelizacji ustawy o państwowym ratownictwie medycznym (PRM), który jest już po pierwszym czytaniu w Sejmie, zakłada rozszerzenie kompetencji ratowników o dodatkowe czynności, które wcześniej były przypisane tylko lekarzom. O to czy ratownicy są w stanie poradzić sobie z wykonywaniem zabiegów chirurgicznych, procedur takich jak: drenowanie klatki piersiowej, redakcja Medexpress zapytała ratownika medycznego Adama Piechnika.

- Przyznanie konkretnych, nowych umiejętności/uprawnień ratownikom medycznym obwarowane będzie koniecznością zaliczenia certyfikowanych szkoleń - powiedział Piechnik. - Lekarze w podobny sposób zdobywali te umiejętności - dodał. Zdaniem Piechnika ratownicy poradzą sobie z wykonywaniem wspomnianych wyżej czynności.

Wątpliwości Piechnika budzą kwestie finansowe. - Zastanawiam się, czy ratownicy dostaną dodatkowe pieniądze za nabycie wspomnianych kompetencji, zwłaszcza, że mają żenująco niskie zarobki - powiedział. - Zdaniem Piechnika MZ powinno zagwarantować ratownikom, że za podjęcie szkoleń otrzymają konkretne profity