Ratownicy wypiszą recepty

Nawet siedem na dziesięć osób, które wzywają do domu pogotowie, nie wymaga przewiezienia do szpitala, lecz innej formy pomocy medycznej, w tym leków. Niektórzy ratownicy medyczni będą niebawem mogli wystawiać takim chorym recepty.

Szkolenia uprawniające do wystawiania recept odbyć ma początkowo 700 doświadczonych brytyjskich paramedyków.

- Zwiększenie zakresu kompetencji ratowników medycznych, to kolejny ważny krok w kierunku systemowych transformacji opieki w nagłych wypadkach. Inne zmiany, z jakimi NHS wkracza w rok swoich 70. urodzin, to wzrost roli farmaceutów klinicznych oraz psychoterapeutów – mówi rzecznik prasowy NHS.

Rozszerzenie uprawnień ratowników pozytywnie skomentował też dr Ron Daniels, szef UK Sepsis Trust. - W przypadku sepsy szybka identyfikacja i wczesne wdrożenie leczenia może zdecydować o życiu pacjenta. Wzrost dostępu chorych do personelu, który – w razie potrzeby - może wypisać receptę na antybiotyk, to ważna zmiana na plus - podkreśla specjalista.

- Przyznanie uprawnienia do wystawiania recept to wyraz uznania dla zawodu ratownika medycznego oraz jego roli w zapewnieniu bezpiecznej i wysokiej jakości opieki nad pacjentami pilnie potrzebującymi pomocy w nagłych wypadkach. To także doskonała wiadomość dla pacjentów – cieszy się Gerry Egan, przewodniczący College of Paramedics.

Źródło: BBC News