Niższe kontrakty? NFZ zaprzecza

    Czy szpitale powiatowe dostana w przyszłym roku niższe kontrakty? Sprawa ta była tematem spotkania w Nysie starosty kluczborskiego Piotra Pośpiecha ze starostą nyskim Adamem Fujarczukiem i dyrektorem ZOZ Norbertem Krajczym.

    Dyrektor nyskiego ZOZ uzasadniał, że pieniędzy do podziału nie przybywa, tymczasem powstają nowe szpitalne oddziały np. w Opolskim Centrum Rehabilitacji w Korfantowie, co więcej nieoficjalnie mówi się o finansowym wspieraniu lecznic wojewódzkich kosztem powiatowych. Podobne obawy wyrażał starosta powiatu kluczborskiego Piotr Pośpiech, podkreślając, że  tamtejsze starostwo  wsparło szpital kwotą ponad 7 mln zł i liczy na dalszy rozwój tej placówki. W przypadku nyskiego starostwa to ponad 13 mln zł, łącznie z zaciągnięciem kredytu na budowę nowego bloku szpitalnego. Jednak starosta Adam Fujarczuk nie do końca dowierza pogłoskom o niższych, przyszłorocznych kontraktach.

    Sprawa zdziwiła obecnego na spotkaniu Bogusława Wierdaka, przewodniczącego sejmiku, który jak mówi - dwukrotnie rozmawiał ostatnio z dyrektorem opolskiego NFZ i usłyszał, iż nie ma żadnych zapowiedzi o mniejszej puli do rozdziału w 2015 roku.
    Bogusław Wierdak poinformował także, iż na trzy miesiące przed oddaniem dwóch bloków operacyjnych w korfantowskim OCR, zarząd województwa wystąpił o dodatkowe pieniądze zarówno do opolskiego NFZ, jak też do Ministerstwa Zdrowia. Także Beata Cyganiuk, rzeczniczka NFZ w Opolu, dementuje pogłoski, jakoby szpitale powiatowe miały otrzymać mniej pieniędzy w kolejnym kontrakcie.

 
0102  

 

Źródło: http://www.radio.opole.pl