Aktualności

Lekarze z Ukrainy w Nysie

    Nyski szpital szuka specjalistów także za granicą. Na razie przyjął na staż anestezjologa i kardiologa z Iwano - Frankiwska na Ukrainie a czeka na kolejnych lekarzy z zaprzyjaźnionego z powiatem nyskim ukraińskiego Radziechowa.

    W nyskim szpitalu rozpoczęło dziś (14.10) staż dwóch lekarzy z Iwano - Frankiwska na Ukrainie. To anestezjolog i kardiolog.

 

 

    Jeśli zdecydują się zostać w Polsce i tu pracować, muszą jeszcze przejść długą drogę, włącznie ze zdaniem egzaminu z języka polskiego i nostryfikacją dyplomu. Na razie przyglądają się, pomagają w zabiegach i poznają polski system służby zdrowia.

    Dyrektor ZOZ dr Norbert Krajczy czeka jeszcze na kolejną grupę ukraińskich lekarzy z miasta partnerskiego Radziechów. Ma nadzieję nie tylko na wymianę doświadczeń, ale i bliższą współpracę.

- Gdyby tylko było można, od razu przyjąłbym np. endokrynologa – mówi Radiu Opole. Deklaruje także ewentualną, dalszą pomoc socjalną dla zainteresowanych pozostaniem w Nysie na dłużej.

    Ukraińscy lekarze są pod wrażeniem wyposażenia nyskiego szpitala i Polsko - Amerykańskich Klinik Serca, ale także bezpieczeństwa zdrowotnego, jakie państwo zapewnia pacjentom.

- Na Ukrainie to sam pacjent musi się martwić o pieniądze na leczenie, jesteśmy dopiero w trakcie reformy zdrowia – mówi kardiolog dr Taras Petrowski.

    Lekarze podkreślają, iż mimo wojny na Ukrainie nie mieli problemu z otrzymaniem wiz i przyjazdem do Polski.

0102  

Źródło: www.radio.opole.pl