ZOZ w Nysie wprowadza e-usługi dla e-pacjentów. Umowa już podpisana

Już wkrótce mieszkańcy Nysy będą mieli dostęp do elektronicznych usług medycznych. Oznacza to, że nie wychodząc z domu, będą mogli zarejestrować się do lekarza, a nawet obejrzeć wyniki swoich badań. W nyskim szpitalu została podpisana umowa na dofinansowanie tego systemu. Pieniądze potrzebne będą m.in. na zakup dodatkowych serwerów, komputerów i oprogramowania.

Norbert Krajczy, dyrektor ZOZ w Nysie zapowiada, że przetarg na wykonanie całego systemu zostanie ogłoszony najprawdopodobniej już w przyszłym tygodniu. Natomiast same elektroniczne usługi zaczną funkcjonować na przełomie kwietnia i maja.

– Będziemy chcieli współpracować w tej materii chociażby ze szpitalem w Korfantowie i Głuchołazach, żeby obieg dokumentacji drogą elektroniczną był dużo szybszy. Udogodnienia dla pacjentów będą spore, bo przede wszystkim nie wychodząc z domu każdy będzie mógł zalogować się do systemu, wpisać, zarejestrować się do konkretnej przychodni, obejrzeć swoje wyniki badań, a nawet skonsultować je z lekarzem prowadzącym, który również będzie miał do nich dostęp - wyjaśnia Norbert Krajczy.

Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego mówi, że szpital w Nysie jest jednym z lepiej zorganizowanych pod względem informatycznym. - Pracownicy tego szpitala wiedzą już, jakie zalety ma system informatyczny i jak bardzo może pomóc w pracy. Dobrze się dzieje, że kolejnymi etapami można poprawić infrastrukturę i poszerzyć możliwości. Ten system nie zastąpi funkcjonowania profesjonalistów medycznych, ale w zdecydowany sposób może dopomóc i usprawnić pracę - mówi wicemarszałek.

Wartość projektu, w ramach którego powstaną w Nysie e-usługi medyczne to blisko 1,2 mln zł. Ponad 940 tys. zł stanowi dofinansowanie z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, resztę dołożył szpital i nyski powiat.

www.radio.opole.pl