Chybicka: Lekarze pracujący za granicą powinni wrócić do Polski!

Przed ministrem zdrowia stoi trudne zadanie. Jeśli chcemy zwiększyć liczbę lekarzy w Polsce trzeba nakłonić 25 tysięcy polskich wykształconych lekarzy, pracujących obecnie za granicą do powrotu do Polski - powiedziała w rozmowie z Medexpressem posłanka PO Alicja Chybicka.

Według Chybickiej sama zmiana ministra zdrowia nic nie znaczy. - Szumowski powinien pokazać, że chce dobrych zmian. Oczekuję, że porozmawia z rezydentami jak partner z partnerem, podpisać z nimi umowę - wyjaśniła.

Posłanka tłumaczyła, że rezydenci protestują przeciwko niewolnictwu, wykorzystywaniu pracownika ponad ustalony regulamin pracy, normy Unii Europejskiej. - To zrozumiałe że chca zmian. Chcą być traktowani na równi z innymi pracownikami - dodała. Wyjaśniła, iż w innych grupach zawodowych nikogo nie zmusza się do pracy ponad 70 godzin - bez przerwy. Nic dziwnego, że lekarze umierają w pracy na zawał serca,dostają wylewu. ?Jest to efekt przemęczenia - powiedziała.

Zdaniem Chybickiej, aby poprawić dramatyczną sytuację trzeba zatrudnić więcej medyków. - Lekarze pracujący za granicą powinni wrócić do Polski - powiedziała posłanka. Dodała, że aby tak się stało, trzeba zaproponować im warunki podobne do niemieckich, angielskich.