Szczyt sezonu grypowego w pełni, czy dopiero przed nami?

W najnowszych meldunkach epidemiologicznych Narodowego Instytut Zdrowia Publicznego odnotowano pierwsze przypadki śmiertelne z powodu grypy w Polsce w tym sezonie. Liczba zachorowań w ostatnich tygodniach znacząco rosła.

Od początku obecnego sezonu grypowego odnotowano w Polsce 2 923 574 przypadki zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę i choroby grypopodobne, a hospitalizacji wymagało aż 8699 chorych. W dniach 8-15 lutego zachorowało u nas 271 777 osób, a 4 zmarły.

Według badań Amerykańskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (CDC) z powodu grypy co roku na całym świecie umiera od 291 000 do 646 000 ludzi. Jak podkreśla Joe Bresee, ekspert CDC, zapobieganie grypie powinno być globalnym priorytetem.

- Wiele osób nie potrafi odróżnić przeziębienia od groźnego dla organizmu zachorowania na grypę. Pacjenci próbują się leczyć domowymi sposobami bądź lekami dostępnymi w aptekach bez recepty. Co gorsze, wielu z nich z objawami grypy uczestniczy w życiu publicznym zarażając innych i narażając siebie na powikłania grypowe. Jak pokazują dane Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli chorób najwięcej zachorowań na grypę odnotowano w lutym w Luksemburgu, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. W czołówce Europy znajduje się Polska, co jest bardzo niepokojące – powiedział prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Na powikłania pogrypowe szczególnie narażone są osoby z grup ryzyka tj. przewlekle leczący się z powodu chorób układu oddechowego, sercowo – naczyniowego, cukrzycy, a także osoby starsze, kobiety w ciąży i dzieci.

Eksperci są zgodni, że każde niepokojące objawy powinny być skonsultowane z lekarzem, aby choroba została odpowiednio zdiagnozowana i leczona.

Grypa może skutkować powikłaniami stanowiącymi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia.

Szczepienia profilaktyczne przeciwko grypie mogą całkowicie ustrzec się przed ostrą infekcją, bądź złagodzić jej przebieg.

Źródło: Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy