1, 4 mln zł dofinansowania dostaną SOR-y w Nysie, Strzelcach Opolskich, Kędzierzynie-Koźlu i Opolu

Umowy o dofinansowanie SOR-ów na kwotę 1,4 mln zł podpisała dzisiaj z dyrektorami czterech opolskich szpitali wiceminister zdrowia, Józefa Szczurek-Żelazko. To ostatnie takie umowy w regionie. W sumie Ministerstwo Zdrowia przekaże szpitalom Opolszczyzny 2,7 mln zł.

Pieniądze na zakup nowoczesnego sprzętu ratującego życie i zdrowie dostaną szpitale w Nysie (493 420 zł), Strzelcach Opolskich (377 500 zł), Kędzierzynie-Koźlu (293 500 zł) i Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu (248 560 zł). - Szpitalne oddziały ratunkowe to ważne ogniwo w systemie ratownictwa medycznego. Chcemy, żeby te pieniądze przeznaczone były przede wszystkim na zakup nowoczesnego sprzętu ratującego życie młodych pacjentów - powiedziała Józefa Szczurek- Żelazko, wiceminister zdrowia, która przyjechała do Opola podpisać umowy.

Największe dofinansowanie dostał Zespół Opieki Zdrowotnej w Nysie, gdzie w 2001 roku powstał pierwszy w kraju szpitalny oddział ratunkowy. - Te pieniądze sam nam niezwykle potrzebne. Na ten podpis czekam od dwóch miesięcy, dlatego zdjęcie z momentu podpisania umowy od razu zamieściłem na Facebooku, żeby moi pracownicy mogli natychmiast rozpocząć procedury przetargowe - powiedział dr Norbert Krajczy, dyrektor ZOZ w Nysie. - Każda złotówka na ochronę zdrowia jest ważna. Pieniądze na szpitalne oddziały ratunkowe, gdzie sprzęt trzeba stale odtwarzać, mają jednak szczególne znaczenie. Już mam przygotowane umowy przetargowe. Chcemy kupić łóżka do resuscytacji dla dzieci, bo takich nie mamy, respiratory dla małych pacjentów i wszystko, co jest związane z prowadzeniem dziecka w stanie zagrożenia życia, np. sprzęt diagnostyczny, niezbędny dla bezpieczeństwa małych pacjentów - dodaje dr Krajczy. Dofinansowanie nyskiego SOR stanowi ważne uzupełnienie czynionych tam od półtora roku inwestycji. - Z pieniędzy unijnych za 12 mln zł kupiliśmy sprzęt medyczny, przede wszystkim dla oddziałów zabiegowych. Między innymi całkowicie odnowiliśmy dziesięć stanowisk intensywnej terapii. Na nowoczesny sprzęt czeka jeszcze interna i pediatria. Inwestujemy też w termomodernizację, zamieszamy pójść w geotermię, aby zdobyć niezależne źródło wody ciepłej - mówi dyrektor Krajczy. Dofinansowanie SOR-ów ze środków unijnych nastąpi w ramach projektów „Wspieramy Szpitalne Oddziały Ratunkowe” i „Wsparcie na starcie”. W całym kraju podpisano już ponad 550 umów na kwotę 3 miliardów zł.

www.nto.pl