Aktualności

Prezydent Andrzej Duda w Nysie. Podpisał ustawę ws. koronawirusa, potem miał spotkanie wyborcze

Prezydent Andrzej Duda podpisał w Nysie specustawę, dającą władzom nadzwyczajne uprawnienia na czas epidemii koronawirusa. Przy okazji zwiedził szpital w Nysie, gdzie zobaczył przygotowania do przyjęcia zwiększonej liczby chorych.

 

 

 

 

Prezydent Andrzej Duda obejrzał polową izbę przyjęć, rozbitą przez strażaków w ramach ćwiczeń kilka dni wcześniej. Od władz wojewódzkich i powiatowych wysłuchał sprawozdania z przygotowań do epidemii koronawirusa. Spotkał się także z personelem szpitala, przy czym tu pytania dotyczyły także aktualnych problemów środowiska medycznego.

    - Po konsultacji wiem, że dwie osoby w województwie opolskim przebywają na kwarantannie szpitalnej. Dwie w domowej, a 54 osoby są poddane nadzorowi. Nie ma żadnej osoby w województwie opolskim, u której by stwierdzono występowanie choroby spowodowanej koronawirusem – mówił Andrzej Duda dziennikarzom przed bramą szpitala.

- Szpital w Nysie jest gotowy do przyjmowania chorych. Województwo jest przygotowane - przekonywał prezydent RP.
Czytaj także

Prezydent Andrzej Duda zaapelował do rodaków o zachowanie szczególnej ostrożności, rozsądku i spokoju.
reklama

- Elementarna higiena pozwoli przynajmniej ograniczać prawdopodobieństwo zachorowania z powodu koronawirusa – apelował w czasie krótkiego spotkania z mediami.

Podpisana dziś przez prezydenta ustawa między innymi zwalnia szpitale z obowiązku kupowania sprzętu potrzebnego do walki z epidemią w drodze długotrwałych przetargów.
Andrzej Duda w poniedziałek odwiedził Namysłów. Zobacz, jak jego wizyta wyglądała "od kuchni".

Dyrektor szpitala: Codziennie dzwoni NFZ

Dyrektor szpitala Norbert Krajczy poinformował dziennikarzy, że czeka na przyznanie pieniędzy z Ministerstwa Finansów na zakup min. dodatkowych respiratorów i aparatu do dekontaminacji.

    - Mam 10 łóżek intensywnego nadzoru i codziennie dzwoni Narodowy Fundusz Zdrowia czy nie mogę dostawić jeszcze 2-3 – mówił dyrektor Norbert Krajczy.

- Na razie mamy 40 łóżek na oddziale zakaźnym w Nysie i Opolu, jak trzeba będzie uruchomić większą ilość łóżek, to jest wskazany przez wojewodę szpital MSW i oddziały pulmonologiczne w Głuchołazach. Jeśli będzie taka potrzeba, będziemy musieli przekształcić albo zawiesić niektóre oddziały, ale gdzie mam odesłać chorych internistycznych, skoro codziennie mam 8 pacjentów ze skierowaniem? Może dotknie to raczej oddziału urologicznego czy laryngologicznego? - zastanawiał się.
Prezydent Andrzej Duda w szkole na spotkaniu wyborczym

W drugiej części pobytu w Nysie, organizowanej już nie przez kancelarię prezydenta, ale jego sztab wyborczy, Andrzej Duda spotkał się z mieszkańcami miasta.

Do sali gimnastycznej w szkole podstawowej nr 10 wpuszczono ok. 400 osób, część słuchała przemówienia na zewnątrz. Pojedyncze osoby wznosiły wrogie okrzyki. Wystąpienie w szkole poświęcone było dotychczasowym sukcesom rządu. Andrzej Duda nie szczędził też czasu na uściski rąk i zdjęcia ze swoimi zwolennikami. 

08032020